


- Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić to w miejsce haftu wprowadzić fastrygę, aby po wykonaniu całej pracy nasze dzieło nie uległo zdeformowaniu.
- W dalszej części pracy nie obcinamy nitki, lecz dalej wyszywamy już właściwym ściegiem. jedna BARDZO ważna zasada: rozpoczynając każdą nową nitkę i pierwsze wkłucie nigdy nie jest poprzedzone zrobieniem węzełka na końcu nitki
Każdą nową nitkę przed właściwym haftem należy wprowadzić czy to jako kolejna fastryga, lub wprowadzić ją po lewej stronie po między już istniejący haft.

W tym celu najpierw obcinamy żądaną długość muliny i wyciągamy z niej dwie nitki. Przy dłuższych nitkach może się trochę plątać. Każdy musi sam znaleźć własny sposób na wysupłanie tych dwóch nitek.
- Igła powinna być cienka na tyle aby w uszko zmieściły się dwie nitki muliny. Ja zawsze używałam igieł do haftu. Najlepiej jak są dłuższe, wówczas lepiej się ją trzyma i manewruje w czasie wyszywania.
- Przed pracą należy mieć przygotowany/wyrysowany wzór na tkaninie. Ja go przenosiłam zawsze przy pomocy kalki tzn. przekalkowując go kreska po kresce ze wzoru papierowego przez kalkę na tkaninę.
- W miejscach gdzie materiał będzie wycinany rysujemy przęsełka przytrzymujące dwa brzegi materiału.

Pora na ścieg
- Ścieg wykonujemy od strony lewej do prawej. Po wprowadzeniu fastrygi (fastrygę od prawej do lewej) tuż pod linią wzoru. Igłę wkuwamy jeszcze niżej o 2,3,4 lub 5 milimetry po niżej rysunku i wyciągamy igłę ponad linią rysunku. Igłę prowadzimy prostopadle do linii rysunku. W ten sposób wprowadzona wcześniej fastryga pozostaje wewnątrz.
- Ważne: w trakcie tego ruchu pozostała nitka zawsze powinna znajdować się ponad ostrzem igły tworząc nad igłą łuk.
- Nitkę zaciągamy i tworzymy pierwszy ścieg.
- Kolejne wkłucie jest tuż obok poprzedniego i tak kolejne i kolejne, do zakończenia pracy.

- Mam propozycję, aby przy wyborze kolejnych miejsc haftu kierować się kolejnością, tzn. najpierw haftujemy to co jest pod spodem według rysunku, aby przykryć ładnie to co było wcześniej haftowane. Chodzi o same końcówki/łączenia, aby całość wyglądała estetycznie i wzór prezentował się realistycznie.
- Cały wzór, włącznie z brzegiem powinny być odbity z zapasem materiału.

Potrafię opracować dany rysunek do haftu richelieu.
Kontakt: e-mail: pronobis63@gmail.com
selkar.ksiazka-za-grosz
Program Partnerski
Duży wybór książek dla Ciebie - atrakcyjne ceny.
http://www.mapazdrowia.pl/go/1120/ |
Jolanta Pronobis
Kim stajesz się rejestrując się w eBrokerPartner?
Zostajesz reklamodawcą. Każdy wypełniony przez Ciebie wniosek jest bezpośrednim wsparciem promocji produktu. Różnica jest taka, że za jej efekt bank zapłaci… Tobie!http://ebrokerpartner.pl/public/gfx/panel/welcome.jpghttp://goo.gl/4I5pT
Masz stronę internetową - dołącz do NetSales i zarabiaj.
NetSales.pl – Dołącz swój program partnerski. <a href="http://server.netsales.pl/z/15002/CD23198/">Kliknij tutaj</a>
Link to Twittera NetSalesa <a href="http://server.netsales.pl/z/461/CD23198/">Kliknij tutaj</a>
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń